Zaczęło się...

Piątego września 1945 roku organizacją szkoły w Chlebówku zajął się przybyły ze wschodu wraz z wojskiem polskim przedwojenny nauczyciel Juliusz Frej, który pracował w szkole do 1952 roku. Przez pierwszy rok był on jedynym nauczycielem w szkole. Zajęcia odbywały się zarówno rano, jak i po południu i były podzielone w zależności od wieku uczniów. Do południa odbywały się zajęcia dla uczniów klas I, II i III. Wieczorem natomiast kursy nauki czytania i pisania dla dorosłych. W sumie w pierwszym roku nauki do szkoły uczęszczało 53 uczniów w różnym wieku i do różnych klas. Początkowo szkoła funkcjonowała w dwóch izbach w budynku zlokalizowanym przy drodze w kierunku na Chociwel, oznaczonym numerem 33. W późniejszym okresie przystosowano do nauki kolejne pomieszczenia.

W 1961 do budynku, w którym wcześniej mieścił się ośrodek repatriacyjny oraz biura gospodarstwa rolnego, włączono klasy IV - VII. Tym samym rok szkolny 1961/62 stał się początkiem tworzenia szkoły o ośmioletnim okresie nauczania. W 1996 roku rozbudowano główny budynek szkoły, oddając kolejne pięć pomieszczeń do nauki oraz mieszkanie dla nauczyciela.

Dziewiątego czerwca 1997 roku szkoła obchodziła uroczystość nadania imienia Kornela Makuszyńskiego. Z dniem 1 września 1999 roku uchwałą Rady Gminy z dnia 25 lutego 1999 roku przekształcono dotychczasową ośmioklasową szkołę podstawową w szkołę podstawową o sześcioletnim okresie nauczania. 01 września 2017roku nastąpił powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej.

• Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Chlebówku
    Chlebówko 9